Darovni ugovor

Darovni ugovor: od pripreme do prijenosa vlasništva

Darovanje nekretnine u načelu predstavlja velikodušan čin, no zahtijeva pažljivo razmatranje i praćenje pravnih procedura kako bi se osiguralo da je transakcija valjana i pravno ispravna. Ovaj vodič će vas provesti kroz ključne korake i informacije potrebne za darovanje nekretnine.

Priprema i planiranje

Prije nego što započnete proces darovanja, važno je razumjeti razloge iza vaše odluke i osigurati da je darovanje najprikladniji način za prijenos vlasništva. 

Također, svakako razmotrite i financijske posljedice darovanja, jer u nekim slučajevima darovanje nekretnine može imati porezne implikacije i za darovatelja.

Budući da se darovanje često vrši među članovima obitelji, primjerice od roditelja prema djeci, prilikom darovanja nekretnine potrebno je uzeti u obzir aktualne nasljednopravne propise.

U takvim slučajevima, darovanja unutar zakonskim nasljednicima, nasljeđivanje odnosno uračunavanje dara u nasljedni dio zakonskog nasljednika važni su aspekti koje treba uzeti u obzir kako bi se izbjegli budući sporovi među nasljednicima.

Što je darovanje nekretnine?

Ugovor o darovanju nastaje kad se darovatelj obveže prepustiti obdareniku bez protučinidbenekretninu, a obdarenik to prihvati.

Prikupljanje dokumentacije

Prije sklapanja ugovora o darovanju, provjerite vlasnički list nekretnine kako biste osigurali da je darovatelj stvarni vlasnik nekretnine i da nema tereta ili zabilježbi koje bi mogle otežati prijenos vlasništva.

Iako nije obavezno, korisno je imati procjenu nekretnine kako bi se utvrdila njena tržišna vrijednost darovane nekretnine. To može biti korisno za porezne svrhe.

Sastavljanje i potpis ugovora

Ugovor o darovanju nekretnine sklapa se u pisanom obliku, pri čemu je za provedbu uknjižbe prava vlasništva na obdarenika nužno da potpis darovatelja bude ovjeren kod javnog bilježnika.

Ugovor o darovanju bez prave predaje stvari te ugovor o darovanju koji se ima ispuniti tek poslije smrti darovatelja moraju biti sklopljeni u obliku javnobilježničkog akta ili ovjerovljene (solemnizirane) privatne isprave.

Bitna odredba ugovor o darovanju, u smislu prijenosa vlasništva u zemljišnim knjigama s darovatelja na obdarenika je izričita izjava obdarenika kojom dozvoljava da njegovo vlasništvo nekretnine prijeđe na obdarenika (tabularna izjava).

Tabularna izjava može biti sastojak samog ugovoru, a darovatelj može i tabularnu izjavu dati posebno, u samostalnoj tabularnoj izjavi, uz obaveznu ovjeru potpisa kod javnog bilježnika.

Zadržavanje određenih prava darovatelja

Darovatelj često može zadržati određena prava kako bi osigurao svoje interese i životne potrebe nakon darovanja, npr.:

  • pravo plodouživanja – omogućuje darovatelju da i nakon darovanja koristi darovanu nekretninu i ostvaruje prihode od nje (najamnina i sl.) do kraja života, 
  • pravo stanovanja – omogućuje darovatelju da nastavi živjeti u nekretnini bez obzira na to što je vlasništvo preneseno na obdarenika,
  • zadržavanje vlasništva do smrti – odgodnim uvjetom u ugovoru darovatelj može zadržati vlasništvo nad nekretninom do svoje smrti, nakon čega vlasništvo nekretnine automatski prelazi na obdarenika,
  • pravo na korištenje nekretnine – darovatelj može zadržati pravo korištenja cijele nekretnine ili određenih dijelova nekretnine, poput vrta, garaže ili određenih prostorija, čak i nakon prijenosa vlasništva.
  • darovanje s nametom – odredbom u ugovoru može se obvezati obdarenika da u korist darovatelja, treće osobe, u javnom ili vlastitom interesu izvrši određenu radnju ili se od nje uzdrži. 

Takve odredbe se ugovaraju kao uglavak ugovora o darovanju.

Stjecanje vlasništva darovane nekretnine

Pravo vlasništva darovane nekretnine ne stječe se automatski, nego upisom u zemljišnu knjigu.

Prijedlog za upis podnosi se elektronički putem javnog bilježnika ili odvjetnika, kao obveznih korisnika elektroničke komunikacije sa sudom.

Javni bilježnik obvezan je nakon sastavljanja javnobilježničkog akta, solemnizacije ili ovjere potpisa na ispravi, koja je temelj za upis u zemljišnu knjigu, podnijeti prijedlog za upis u zemljišnu knjigu, s time da javni bilježnik neće podnijeti prijedlog za upis ako se stranka tome izričito protivi.

Nakon uspješnog upisa, obdarenik postaje pravni vlasnik nekretnine.

Porezne obveze

Darovanje nekretnine između članova obitelji (bračni drug, potomci i preci koji čine uspravnu liniju te posvojenici i posvojitelji koji su u tom odnosu s umrlim ili darovateljem) oslobođeno je plaćanja poreza na promet nekretnina, ali je potrebno prijaviti dar poreznoj upravi. 

U slučaju darovanja između osoba koje nisu članovi obitelji, porez na promet nekretnina može biti primjenjiv.

Javni bilježnik prijavu nastanka obveze poreza na promet nekretnina podnosi dostavom isprave na temelju koje je došlo do stjecanja nekretnine u Republici Hrvatskoj ispostavi Porezne uprave na području koje se nalazi nekretnina (elektroničkim putem), u roku od 30 dana od dana sastavljanja odnosno ovjere te isprave.

Stjecatelj nekretnine (obdarenik) prijavu nastanka obveze poreza na promet nekretnina podnosi iznimno, ako ispravu na temelju koje je došlo do stjecanja nekretnine u Republici Hrvatskoj nije sastavio ili ovjerio javni bilježnik odnosno ako tu ispravu nije izdao sud ili drugo javnopravno tijelo, i to dostavom te isprave i ispunjenog obra​sca Prijava prometa nekretnina ispostavi ​Porezne uprave​ na području koje se nalazi nekretnina, u roku od 30 dana od dana nastanka isprave na temelju koje je došlo do stjecanja ili promjene vlasništva nekretnine u Republici Hrvatskoj

Dodatne provjere

Ako niste sigurni oko svih koraka koje uključuje provjera statusa nekretnine ili postoji neusklađenost podataka, preporučuje se angažirati stručnjaka.

Primjeri dokumenata

Kako biste se bolje pripremili za darovanje nekretnine, korisno je imati primjere potrebnih dokumenata. Na web stranici e-ugovor.com možete pronaći primjere relevantnih dokumenata.

Dokumenti vezani uz darovanje nekretnine:

  1. Punomoć – potpis ugovora
  2. Ugovor o darovanju kuće ili zemljišta
  3. Ugovor o darovanju stana
  4. Tabularna izjava (clausula intabulandi)
  5. Zapisnik i primopredaji nekretnine

24. srpnja 2024. godine.

Inovativna platforma s lako prilagodljivim primjerima ugovora koja vam omogućuje da samostalno izradite svoj ugovor online.

NAPOMENA: Informacije na ovoj web stranici ne smatraju se pravnim, financijskim ili bilo kojim drugim savjetom odnosno pomoći, nego samo sadržavaju određene općenite informacije radi boljeg razumijevanja odnosa i/ili podlogu za procjenu od strane korisnika te nisu prikladne za primjenu na pojedinačni specifični slučaj odnosno određene slučajeve korisnika. Ne odgovaramo za bilo koju štetu, gubitak ili trošak niti bilo kakvu drugu vrstu izravnog ili neizravnog gubitka (npr. gubitak dobiti, gubitak određenog klijenta ili tržišta, gubitak financijskih ili bilo kakvih drugih podataka, narušavanje reputacije, gubitak poslovne mogućnosti itd.) koji proizlazi iz izrađenih dokumenata, poslovnih odluka, potpisanih ugovora itd. donesenih na temelju informacija, sadržaja, podataka itd., sadržanih u ili ovoj web stranici.

Scroll to top